Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 553218

Kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Maria Verkündigung



Budowa
1905
 
Kaplica Zwiastowania NMP – wybudowano ją jako jedną z pierwszych, a jej poświęcenie nastąpiło 16 lipca 1905 r. Wzniesiona na planie krzyża greckiego w stylu neoromańskim, wnętrze zwieńczone drewnianym, kasetonowym stropem, a scena wewnątrz przedstawia anioła zwiastującego Marii. Gipsowe figury wykonał Wrocławianin Hans Baumeistr, a malowidła na ścianach są dziełem Bernarda Knauera z Nysy. Warto zwrócić uwagę na rzeźbioną w drewnie kotarę, do złudzenia przypominającą prawdziwą, wykonaną z grubego ...
Kaplica Zwiastowania NMP – wybudowano ją jako jedną z pierwszych, a jej poświęcenie nastąpiło 16 lipca 1905 r. Wzniesiona na planie krzyża greckiego w stylu neoromańskim, wnętrze zwieńczone drewnianym, kasetonowym stropem, a scena wewnątrz przedstawia anioła zwiastującego Marii. Gipsowe figury wykonał Wrocławianin Hans Baumeistr, a malowidła na ścianach są dziełem Bernarda Knauera z Nysy. Warto zwrócić uwagę na rzeźbioną w drewnie kotarę, do złudzenia przypominającą prawdziwą, wykonaną z grubego materiału.
(www.naszesudety.pl) Inny opis : Kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny powstała w latach 1904-1909 (poświęcona w 1905 roku) w stylu neoromańskim.
Budowla o zwartej, centralizującej bryle, założonej na planie krzyża, wzniesiona została z czerwonej cegły, z detalami architektonicznymi z czerwonego i jasnego kamienia oraz z ceramicznymi dekoracjami. Ramiona krzyża nakryte są dwuspadowymi dachami, krytymi dachówką. Dwa półkoliste zamknięte otwory drzwiowe z nadświetlami, umieszczone w sąsiadujących ze sobą szczytowych elewacjach, ujęte zostały w portale z archiwoltami o wykroju łuku pięciolistnego. Okna mają formę biforiów. We wnętrzu, nakrytym stopem kasetonowym, dekorowanym ceramicznymi płycinami z rozetami oraz ornamentalną polichromią, przestrzeń dłuższego ramienia krzyża tworzy rodzaj podwyższonej i odgrodzonej metalową balustradą sceny, na której zaaranżowana została scena Zwiatowania z postaciami klęczącej Maryi i anioła. Tetralność tego rozwiązania wzmocniło zastosowanie ilozjunistycznej, wyrzeźbionej z drewna kotary, oddzielającej przestrzeń "sceny" od części dostępnej dla pielgrzymów.
Kaplica jest dziełem zespołu artystów: śląskiego architekta Ludwiga Schneidera, wrocławskiego rzeźbiarza Johannesa Baumeistera oraz malarza Richarda Richtera z Kłodzka.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1905-1915
    komentarze: 0
    Bardo - kaplica Zwiastowania NMP na Górze Różańcowej.
  • Data: 1906-1915
    komentarze: 0
    Kaplica Tajemnicy Różańcowej. Widokówka na fundusz remontowy kaplic.Rosenkranzgeheimnis ...
  • Data: 1955-1960
    komentarze: 0
    Kaplica Zwiastowania.
  • Data: 1960-1964
    komentarze: 3
    Kaplice różańcowe na Górze Różańcowej w Bardzie Śląskim. W górnym ...