MENU
Głogów - Pomnik Polskiego Podziemia Niepodległościowego W listopadzie 2015 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów na skwerze przy ul. Bolesława Krzywoustego stanął pomnik upamiętniający żołnierzy polskiego podziemia walczącego o niepodległość Ojczyzny w czasie i po zakończeniu II Wojny Światowej. Aż do 2008 r (!!!) w tym miejscu znajdował się pomnik poświęcony funkcjonariuszom MO i SB walczącym o utrwalenie władzy ludowej. Za pomnikiem Aleja Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dodał: phantasma1958° - Data: 2021-03-01 08:18:02 - Odsłon: 218
13 listopada 2020

Data: 2020:11:13 12:48:55   ISO: 125   Ogniskowa: 5 mm   Aparat: SONY DSC-HX1   Przysłona: f/4   Ekspozycja: 10/10000 s  


Pomnik Polskiego Podziemia Niepodległościowego
W listopadzie 2015 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów na skwerze przy ul. Bolesława Krzywoustego stanął pomnik upamiętniający żołnierzy polskiego podziemia walczącego o niepodległość Ojczyzny w czasie i po zakończeniu II Wojny Światowej. Aż do 2008 r (!!!) w tym miejscu znajdował się pomnik poświęcony funkcjonariuszom MO i SB walczącym o utrwalenie władzy ludowej.
"Dzisiaj czujemy ogromną dumę, że młode pokolenie, nasze dzieci będą kojarzyły to miejsce z podziemiem niepodległościowym. Jeżeli chociaż część z bohaterów – „Inka”, Pilecki, „Nil” czy „Łupaszka” spojrzą z góry na ten pomnik, myślę, że będą z nas dumni" – powiedział podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Podziemia Niepodległościowego Marcin Marciszak, prezes Stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów”.
"Obowiązkiem nas wszystkich jest zachowanie pamięci o bohaterach. Tym pomnikiem pokazujemy, że pamięć o nich jest ciągle żywa. Po raz kolejny z Głogowa płynie pozytywny sygnał dla całej Polski, w jaki sposób mówić o bohaterach, jak pięknie oddawać im honory"
– powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk. O potrzebie godnej pamięci wobec bohaterów mówił Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka, Henryk Kończykowski żołnierz batalionu Zośka w liście napisał o ciągłości pokoleniowej z głogowską młodzieżą. Odsłonięcia pomnika dokonali: płk. Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”, Henryk Atemborski ps. „Pancerny”, Franciszek Kamiński, przedstawiciel głogowskiej „Solidarności”, oraz Zdzisław Ściernicki ps. „Lis”, działacz głogowskiego podziemia antykomunistycznego, a monument poświęcili proboszczowie lokalnych parafii. (phantasma1958)

  • /foto/9190/9190255m.jpg
    2020

phantasma1958°

Poprzednie: Pomnik Polskiego Podziemia Niepodległościowego Strona Główna Następne: Aleja Pamięci Żołnierzy Wyklętych