Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7296650

PSS „Społem” w Nysie (Biuro Zarządu)

PSS „Społem” w Nysie



 
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” (PSS „Społem”) – polska spółdzielnia spożywców założona w 1868 r.

W każdym z zaborów na powstanie i rozwój spółdzielczości miały wpływ odmienne uwarunkowania prawne, polityczne i gospodarcze. Wspólny był patriotyczny charakter ruchu spółdzielczego, dający możliwości samoobrony gospodarczej i politycznej przed uciskiem administracji każdego z państw zaborczych. W 1869 roku zostały założone pierwsze stowarzyszenia spożywcze: „Merkury” w Warszawie, „Oszczędność” ...
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” (PSS „Społem”) – polska spółdzielnia spożywców założona w 1868 r.

W każdym z zaborów na powstanie i rozwój spółdzielczości miały wpływ odmienne uwarunkowania prawne, polityczne i gospodarcze. Wspólny był patriotyczny charakter ruchu spółdzielczego, dający możliwości samoobrony gospodarczej i politycznej przed uciskiem administracji każdego z państw zaborczych. W 1869 roku zostały założone pierwsze stowarzyszenia spożywcze: „Merkury” w Warszawie, „Oszczędność” w Radomiu, i „Zgoda” w Płocku. Pomysłodawcą nazwy był Stefan Żeromski, który nazwą „Społem” zatytułował pierwszy dwutygodnik propagujący ideę spółdzielczości, wydany w 1906r.

W dobie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej PSS „Społem” wybudowała szereg wielkich modernistycznych domów towarowych, m.in. Spółdzielczy Dom Handlowy „Zenit” w Katowicach (1962), Spółdzielczy Dom Handlowy „Central” w Łodzi (1972), Spółdzielczy Dom Handlowy „Skarbek” w Katowicach (1975). W Nysie historia tworzenia sieci dopie3ra zaczęła się po II wojnie światowej. Fakt, nie powstały tak duże modernistyczne placówki jak wcześniej wspomniane. Jednak powstały takie sklepy jak m.in.: w 1965 roku pierwszy samoobsługowy Pawilon PSS „Społem” przy Wrocławskiej dający pierwszą sieć sklepów „Społem”, a następnie Pawilon PSS „Społem” przy Prusa zwany „Berlinek”, Pawilon PSS „Społem” przy Grodkowskiej 19, nieistniejący już Pawilon PSS „Społem” (zwany „Stodoła”) przy Prudnickiej 12, itd. itd. Przy tworzeniu się sieci, siedziba i biura PSS „Społem” znajdowała się przy ul. Prudnickiej 3, a obecnie Biuro Zarządu mieści się przy Prudnickiej 12 na I p., przy czym Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Nysie swoją siedzibę ma przy ul. Grodkowskiej 19.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1980-1985
    komentarze: 0
    Proporzec firmowy.