Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 5739915

Rezerwat przyrody Śnieżnik Kłodzki



 
W 1938 roku władze niemieckie, ze względu na wybitne walory przyrodnicze, uznały za obszar ochronny szczytowe partie wzniesienia o powierzchni wynoszącej 450 ha. Na obszarze ochronnym na mocy ówczesnego prawa zabroniono uszkadzania roślinności, zakładania kamieniołomów, polowania i płoszenia zwierzyny. Po 1945 roku rezerwat przez kilka lat czekał na ponowną prawną ochronę, na mocy prawa został reaktywowany dopiero w 1965 roku na obszarze 181. W drugiej połowie XX wieku na teren rezerwatu wprowadzono ...
W 1938 roku władze niemieckie, ze względu na wybitne walory przyrodnicze, uznały za obszar ochronny szczytowe partie wzniesienia o powierzchni wynoszącej 450 ha. Na obszarze ochronnym na mocy ówczesnego prawa zabroniono uszkadzania roślinności, zakładania kamieniołomów, polowania i płoszenia zwierzyny. Po 1945 roku rezerwat przez kilka lat czekał na ponowną prawną ochronę, na mocy prawa został reaktywowany dopiero w 1965 roku na obszarze 181. W drugiej połowie XX wieku na teren rezerwatu wprowadzono kosodrzewinę. Rezerwat "Śnieżnik Kłodzki" utworzono na wysokości od 1150 do 1425 m n.p.m., na północnym rozrogu kopulastego szczytu Śnieżnika, w celu ochronny zespołu roślinności zielnej, siedlisk traw i ziołorośli wysokogórskich, reprezentujących resztki elementu karpackiego w Sudetach. Rezerwat obejmuje obszar 193,06 ha, z czego 111,7 ha powierzchni objęte jest ochroną ścisłą. Śnieżnik jest najwyższym wzniesieniem w polskiej części Sudetów Wschodnich, zbudowany jest z granitognejsów śnieżnickich i jako jedyny w tej części przekracza górną granicę lasu. Powierzchnię leśną rezerwatu, zbliżoną swoim charakterem do naturalnego lasu, tworzy górnoreglowy las świerkowy, zakwalifikowany do boru wysokogórskiego. Lasów tego typu zachowało się w Sudetach bardzo niewiele. W partii szczytowej bezleśną kopułę Śnieżnika, pokrytą rumoszem skalnym i kępami kosodrzewiny, porasta łąka wysokogórska z trawami i typowo górską roślinnością.
Ochroną objęto szczytowy fragment góry, ponad górną granicą lasu, pokryty łąkami wysokogórskimi z bogatym zestawem traworośli i unikatowymi gatunkami roślin wysokogórskich i endemicznych z fragmentem skarłowaciałego lasu świerkowego oraz zarośla kosodrzewiny. Więcej . Granice rezerwatu oznaczone są zielonym paskiem na drzewach.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2014-07-03
    komentarze: 0
    Punkt widokowy na północnych zboczach (niebieski szlak) Śnieżnika. ...
  • Data: 2014-07-03
    komentarze: 0
    Punkt widokowy na północnych zboczach (niebieski szlak) Śnieżnika. ...
  • Data: 2015-06-04
    komentarze: 0
    Połnocno-zachodnie zbocze Śnieżnika.
  • Data: 2015-06-25
    komentarze: 0
    Droga biegnąca wzdłuż granicy rezerwatu w kierunku dawnej owczarni.
  • Data: 2015-08-19
    komentarze: 0
    Północne zbocze Śnieżnika przy niebieskim szlaku.
  • Data: 2015-08-19
    komentarze: 0
    Południowo zachodnia częśc zboczy Śnieżnika na niebieskim szlaku. ...
  • Data: 2017-05-12
    komentarze: 0
    Górski potok w drodze na szczyt Śnieżnika
  • Data: 2021-09-26
    komentarze: 0
    Jedna z tablic Rezerwatu Przyrody Śnieżnik Kłodzki w punkcie najbardziej ...