Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 522080

Pomnik gen. K. Świerczewskiego i Ludowego Wojska Polskiego (dawny)



Budowa
1968
Status
Nie istnieje
Likwidacja
2018-03
 
Autor: Borys MIchałowski

Akt erekcyjny pod pomnik został wmurowany 14 lutego 1968 r. Czytamy w nim: „W historycznym 1968 r., w którym to z dumą obchodzimy 50-lecie powstania Armii Radzieckiej i 25-lecie LWP oraz 23 rocznicę wyzwolenia i powrotu do macierzy naszego prastarego grodu piastowskiego wznosimy ten pomnik Wielkiemu Synowi Narodu Polskiego generałowi Karolowi Świerczewskiemu-Walterowi. (…) Niech ten pomnik będzie wyrazem hołdu i pamięci płomiennego wojownika o wolność ludu, o sprawy klasy ...
Autor: Borys MIchałowski

Akt erekcyjny pod pomnik został wmurowany 14 lutego 1968 r. Czytamy w nim: „W historycznym 1968 r., w którym to z dumą obchodzimy 50-lecie powstania Armii Radzieckiej i 25-lecie LWP oraz 23 rocznicę wyzwolenia i powrotu do macierzy naszego prastarego grodu piastowskiego wznosimy ten pomnik Wielkiemu Synowi Narodu Polskiego generałowi Karolowi Świerczewskiemu-Walterowi. (…) Niech ten pomnik będzie wyrazem hołdu i pamięci płomiennego wojownika o wolność ludu, o sprawy klasy robotniczej, o socjalizm. Niech będzie symbolem bohaterstwa i poświęcenia dla wielkiej idei, która zawsze przyświecała legendarnemu generałowi Walterowi, a która także ożywia nasze serca i umysły (…)”.

Zgodę na usunięcie pomnika wyraziła Rada Miejska w Złotoryi. Rajcy podjęli decyzję na podstawie przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Za likwidacją podniosło rękę 11 osób, 4 wstrzymały się od głosu. Radni nie odwlekali decyzji, bo odsuwanie likwidacji monumentu w czasie byłoby niekorzystne dla Złotoryi pod względem finansowym. Warunkiem zwrotu kosztów rozbiórki od Wojewody Dolnośląskiego jest likwidacja pomnika do końca marca. Przybliżony koszt to ok. 170 tys. zł. Po rozbiórce monument zostanie prawdopodobnie przemielony i wykorzystany jako gruz. – Pytaliśmy w urzędzie wojewódzkim, co mamy zrobić z poszczególnymi elementami pomnika, np. miedzianą tablicą. Odpowiedzieć była kategoryczna: „Zniszczyć”. Żaden element nie może być zachowany – tłumaczył burmistrz Pawłowski.

Złotoryjski ratusz zaprosił do składania ofert na rozbiórkę 2 marca. W ciągu tygodnia zgłosiło się 5 przedsiębiorstw budowlanych. Wszystkie zaproponowały, że przeprowadzą prace rozbiórkowe za dużo niższą kwotę niż zakładał wstępny kosztorys. Wygrała firma FHU Miko Mirosław Mileszko ze Złotoryi, która zdemontuje i wywiezie pomnik za 51 168 zł. Co się stanie z poszczególnymi elementami monumentu, który w naszym mieście stał przez 50 lat? Miedziana figura trafi na z góry określony punkt złomowania, a gruz po cokole i betonowej podstawie najprawdopodobniej zostanie wykorzystany do prac ziemnych. Prace rozbiórkowe trwały od 9 do 20 marca 2018 r.

W miejscu, w którym stał monument, wykonawca robót ma nawieźć ziemi i zasiać trawę. Nie wiadomo jeszcze, jak w przyszłości władze miasta wypełnią lukę o pomniku. Na ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Robert Pawłowski zdradził jedynie, że wstępnie brane jest pod uwagą ustawienie elementu architektonicznego upamiętniającego wszystkich polskich żołnierzy, którzy ginęli na frontach II wojny światowej.

(moose za Gazeta Złotoryjska 27.02.2018 r.)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1969-1971
    komentarze: 2
    Pomnik Wojska Polskiego
  • Data: 2017-09-23
    komentarze: 0
    Pomnik ku czci bohaterom Ludowego Wojska Polskiego przy pl. Lotników ...
  • Data: 2017-09-23
    komentarze: 5
    Pomnik ku czci bohaterom Ludowego Wojska Polskiego przy pl. Lotników ...
  • Data: 2017-09-23
    komentarze: 7
    Pomnik ku czci bohaterom Ludowego Wojska Polskiego przy pl. Lotników ...