Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 513795

Dom nr 1 (d. tradytor kolejowy)

Blochhaus Plateau, Blockhaus SchanzeBudowa
1858
 
Na północnych peryferiach Głogowa, bezpośrednio przy linii kolejowej do Leszna Wlkp. ,na wale przeciwpowodziowym za Starą Odrą znajduje się niewielka grupa obiektów fortyfikacyjnych. Składa się ona z czterech budowli, z których pierwsza została wybudowana ok. 1858 r., w czasach gdy rozpoczęto budowę połączenia kolejowego z Lesznem. Jest to ceglany tradytor artyleryjski, który w owym czasie został nazwany Blockhaus Schanze, z racji obsypania od strony północnej niewielkim wałem. Posiada on dwie kondygnacje. ...
Na północnych peryferiach Głogowa, bezpośrednio przy linii kolejowej do Leszna Wlkp. ,na wale przeciwpowodziowym za Starą Odrą znajduje się niewielka grupa obiektów fortyfikacyjnych. Składa się ona z czterech budowli, z których pierwsza została wybudowana ok. 1858 r., w czasach gdy rozpoczęto budowę połączenia kolejowego z Lesznem. Jest to ceglany tradytor artyleryjski, który w owym czasie został nazwany Blockhaus Schanze, z racji obsypania od strony północnej niewielkim wałem. Posiada on dwie kondygnacje. Kondygnacja dolna (nieco pod powierzchnią ziemi), z pięcioma anty-rykoszetowymi otworami strzelniczymi była pomieszczeniem bojowym dla artylerii. Dlatego też grubość ścian wynosi ok. 1,2 m. Natomiast kondygnacja górna (grubość ścian ok. 0,5 m) służyła głównie za pomieszczenie koszarowe i była wyposażona m.in. w otwory strzelnicze dla broni palnej. Kształt obiektu, w przekroju poziomym jest zbliżony do trapezu. Przy obiekcie znajduje się studnia głębinowa. Tradytor został wybudowany równolegle z innymi fortyfikacjami położonymi na tym terenie. W latach 1857 - 1860 wojska pruskie wybudowały fort artyleryjski Lunette am Schloss See (położony ok. 500 m na zachód od tradytora) i znajdującą się na Ostrowie Tumskim wieżę artyleryjską Turm Reduit. Blockhaus Schanzemiało zabezpieczać przed napadem most kolejowy na Starej Odrze, a także wspierać ogniem artyleryjskim podczas walki Lunette am Schloss See oraz wcześniej wybudowany fort "Brückenkopf" (zniszczony w l945 r.). W 1914 r., wg wcześniej przygotowanych instrukcji budowlanych (z 1907 r.) przystąpiono do modernizacji Blockhaus Schanze poprzez zlikwidowanie wału ziemnego, a postawienie trzech schronów biernych dla piechoty. Budowle te posiadają konstrukcję mieszaną tzn. ceglano - betonową, w której stropodach jest wykonany z betonu.
Za tradytorem znajduje się największa budowla z tego okresu, którą jest schron dla plutonu piechoty (ok. 10 m długości). Grubość stropodachu dochodzi do 2,1 m. Został on wzmocniony dwuteownikami, które stanowią warstwę ochronną przed odpryskami, powstającymi podczas ostrzału nieprzyjaciela. Ściana wejściowa została wyposażona w jeden duży otwór doświetlający, który zamykano grubymi, przesuwanymi płytami stalowymi. Nieco mniejsze są schrony dla drużyn piechoty. Długość ścian zewnętrznych wynosi ok. 6,4 m. Są one rozmieszczone po przeciwnych stronach Blockhaus Schanze. Obiekty te są bliźniacze - różnią się jedynie usytuowaniem wejść. Przekrój pionowy głównego pomieszczenia jest zbliżony kształtem do ściętego koła. Wewnętrzne ściany są wyłożone cienką warstwą cynkowej blachy falistej, która stanowiła warstwę przeciwodpryskową. Ściany wejściowe posiadają po dwa otwory doświetlające, które są skierowane na miasto. W latach trzydziestych wymieniono kable elektryczne i telefoniczne. W 1944 r. Blockhaus Schanze zostało nieco zmodernizowane. Wykonano wówczas okopy, zasieki i pola minowe naokoło grupy. Jednakże w czasie walk o miasto, w l945 r., tradytor wraz ze schronami nie został w pełni wykorzystany do obrony, dzięki czemu nie został zniszczony. Blockhaus Schanze stanowi jeden z nielicznych, zachowanych w nienaruszonym stanie, przykładów pruskich fortyfikacji Głogowa. (za J.Bigos, Ł.Jabłoński, Twierdza Głogów R-20. Gazetka zrzeszonych i niezrzeszonych bunkrowców nr 5/1992)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1865
  komentarze: 6
  Fort Luneta i blockhaus kolejowy w Głogowie.
 • Data: 2006-02-06
  komentarze: 0
  Schron w bezpośrednim otoczeniu Blockhaus Schanze.
 • Data: 2006-06-27
  komentarze: 0
  Tradytor ochraniający most kolejowy istnieje do dzisiaj i pełni ...
 • Data: 2013-09-19
  komentarze: 0
  Schron w bezpośrednim otoczeniu Blockhaus Schanze.
 • Data: 2013-09-19
  komentarze: 0
  Wnętrze schronu w bezpośrednim otoczeniu Blockhaus Schanze.
 • Data: 2015-08-28
  komentarze: 0
  Widok od strony wschodniej na schron dla plutonu piechoty wybudowany ...
 • Data: 2015-08-28
  komentarze: 2
  Widok od strony południowej na schron dla plutonu piechoty wybudowany ...
 • Data: 2015-08-28
  komentarze: 2
  Widok do wnętrza przedsionka schronu plutonu piechoty wybudowanego ...
 • Data: 2015-08-28
  komentarze: 1
  Widok wnętrza schronu plutonu piechoty wybudowanego w roku 1914 ...
 • Data: 2015-08-28
  komentarze: 0
  Widok wnętrza schronu plutonu piechoty wybudowanego w roku 1914 ...

Dom nr 1 (d. tradytor kolejowy) na innych fotografiach
 • 1858