Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Mapy i plany Głogowa, Głogów
Parsley: Czytelniejsza i kolorowa (niebieskie wody powierzchniowe i bez czarnych zalewek zabudowy zwartej) wersja planu .
Kamienica nr 2 (d. dom towarowy M4), al. Wolności, Głogów
Tomen: Datowanie trzeba raczej przesunąć na lata dziewięćdzisiąte, na słupie ogłoszeniowym, na plakacie jest rok "99". Górne datowanie też jest przestrzelone.
Kamienica nr 4 (dawna), ul. Młyńska, Głogów
McAron: Ja też, ale nie zawsze znajdziemy numery. Reszta jest na wyczucie.
Kamienica nr 62, ul. Długa, Głogów
McAron: Prawdopodobnie jest po lewej stronie na tej pocztówce Ze znaczeniem na współczesnej mapie dał bym sobie spokój bo przez 45 lat tam nic nie było a teraz jest zupełnie inna zabudowa.
Dom nr 11, ul. Okrężna, Głogów
Tomen: Street View zamazuje też twarze pomników:)
Przedmoście
maras - Administrator: Ok. Dzięki.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

jawc - Administrator
Darkow
maras - Administrator
blatro
blatro
maras - Administrator
maras - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
Parsley
maras - Administrator
J. B. z Kłodzka
t.ziemlicki@wp.pl
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
sawa
Danuta B.
Danuta B.
Wolwro
KrzysztofKudowa

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Przedmioty z Glogau
Autor: JTJT °, Data dodania: 2007-01-12 13:02:18, Aktualizacja: 2007-01-12 13:02:18, Odsłon: 3637

Dokumenty i przedmioty związane z przedwojennym Głogowem
Głogowskie Marki emitowane w 1920 roku przez Stadtbank Glogau i drukowane w wydawnictwie Flemming Wiskott AG.
Zdjęcie nr 1
Dwie Marki, banknot przedstawia przekazanie Głogowa spod władania Francuzów 17 kwietnia 1814 roku Prusom i Rosjanom.
Zdjęcie nr 2
Zdjęcie nr 3
Jedna Marka, banknot przedstawia zdobycie Głogowa w 1741 roku przez wojska pruskie pod dowództwem Księcia Leopolda von Dessau. Jedna Marka, banknot przedstawia przekazanie Głogowa, spod władania Francuzów 17 kwietnia 1814 roku,Prusom i Rosjanom.
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Siedemdziesiąt Pfeningów przedstawia łaciński rękopis przechowywany w miejskim muzeum i wieżę głodową. Drugi z banknotów siedemdziesiąt pięć Pfeningów przedstawia Króla Friedricha II i zdobycie przez Prusów austriackiej twierdzy Głogów w 1741 roku pod dowództwem Księcia Leopolda von Dessau.
Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7
Banknot pięćdziesiąt Pfeningów przedstawia również trzy święte figury pochodzące z dawnej bramy odrzańskiej jak i klasztor franciszkanów. Drugi z banknotów pięćdziesiąt Pfeningów przedstawia wieżę głodową na dziedzińcu głogowskiego Zamku, w której w 1488 roku na rozkaz księcia Johanna, siedmiu rajców miejskich zostało zagłodzonych.
Zdjęcie nr 8
Zdjęcie nr 9
Dwadzieścia pięć Pfeningów przedstawia Księcia Konrada II i ufundowaną przez niego, w 1250 roku, Kolegiatę. Drugi banknot dwadzieścia pięć Pfeningów przedstawia trzy święte figury pochodzące z dawnej bramy odrzańskiej i klasztor franciszkanów wraz z kapliczką.
Zdjęcie nr 10
Banknot 10 Pfeningów przedstawia Księcia Konrada II von Glogau, twórcę głogowskich dyrektyw książęcych i wybudowaną przez niego Kolegiatę.
Grosz głogowski
Od 1499 roku rozpoczęły się w Księstwie Głogowskim rządy Zygmunta Jagiellończyka (Starego), późniejszego króla Polski. Książę Zygmunt od razu zabrał się za porządkowanie wielu zaniedbanych spraw w księstwie, przez co dał się poznać jako dobry gospodarz. Doprowadził m.in. do likwidacji grabieżczych poczynań rabusiów w okolicach miasta, reformy sądownictwa, rozpoczął remont zamku głogowskiego, ufundował słynne rzeźby na Bramę Odrzańską. Zygmunt uporządkował także politykę monetarną w księstwie. Otworzył mennicę w Głogowie, w której bił początkowo halerze, a następnie, od 1505r. grosze głogowskie. W 1506 r. grosze głogowskie zaczęto bić z rokiem produkcji, i jest to pierwsza na ziemiach polskich moneta, na której to widnieje data. Srebrny grosz głogowski ma średnicę 24,8 mm i waży 1,88 g. Awers przedstawia orła w koronie otoczonego napisem: SIGISMVNDVS DVX GLOGOVIE. Na rewersie znajduje się herb Litwy, pod którym widnieje data 1506, a wokół monety napis: KAZIMIRI R. POLONIE NATVS. Wizerunek takiego grosza znajduje się w herbie powiatu głogowskiego.
Zdjęcie nr 11
Zdjęcie nr 12
Grosz głogowski to najstarsza na ziemiach polskich moneta na której widnieje data wybicia. Grosz głogowski - najstarsza w Polsce moneta z datą, wybijana za rządów Zygmunta Jagielończyka Starego.

/ / /
Glogoviensis | 2007-01-12 18:28:33
Dlaczego usunąłeś moje obiekty i umieściłeś zdjęcia w artykule?
MT | 2007-01-12 18:31:46
Od dawna już toczy się dyskusja, że tego typu rzeczy mogą pojawiać się tylko w artykułach tak więc alternatywy są dwie, albo wszystkie tego rodzaju zdjęcia trafiają do artykułów, albo do wyroczni i potem do kosza...
Glogoviensis | 2007-01-12 23:42:37
Tyle, że dokumenty klubu Motocyklowego Głogów to nie są przedmioty z Glogau.
JTJT | 2007-01-13 11:47:11
Skoro nie są to dokumenty z Glogau to co robią na stronie? Rozumiem że mam je odpiąć z artykułu i dać do Wyroczni?
U.N. | 2007-01-13 11:56:54
Są to dokumenty z Głogowa. Albo zmień tytuł artykułu, albo potrzebny drugi ;-)
Glogoviensis | 2007-01-13 16:02:00
Ropucha ma rację, nie z Glogau a z Głogowa. Dokumenty powinny zostać tam gdzie były czyli w Klubie Motocyklowym, nie ma potrzeby umieszczać ich w artykule.
JTJT | 2007-01-13 17:09:45
Odpiąłem te legitymacje z tego artykyłu. A teraz ... chyba musisz je sam w jakimś artykule umieścić bo wylecą.
Tunel8 łukasz | 2007-01-18 17:02:03
hotel hinderburg czy jakoś tak na ulicy Poczdamskiej w Głogowie dziś bodajże Odra czy ktoś kumaty mógłby znależć informacje na temat podziemi w tym hotelu bo coś mnie to zaciekawiło ale nie moge nic znależć