Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Kościół św. Barbary
33
 
Kaplica Narodzenia Jezusa
21
 
Kościół św. Antoniego
42
 
Droga Różańcowa (Bardo)
40
 
Kaplica księcia Jana z Ziębic
29
 
Kościół św. Wawrzyńca i św. Antoniego
3
 
Pensjonat Złoty Jar
33
 
Kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
13
 
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
93
 
 
 
 
  ID: 4246610

Ludwig Schneider 
Ludwig Schneider (ur. 1854, zm. 1943) – śląski architekt, twórca licznych kościołów, głównie wyznania katolickiego. Jeden z przedstawicieli historyzmu, projektował budowle przede wszystkim w stylu neogotyckim, jednakże w jego bogatym oeuvre znalazły się realizacje w stylach neoromańskim oraz neobarokowym.

O pochodzącym z Wrocławia śląskim architekcie nie wiemy, gdzie studiował, także z kim i u kogo pracował. Źródła podają jedynie,iż na początku XXw. był architektem rejencyjnym w Opolu[potrzebne ...
Ludwig Schneider (ur. 1854, zm. 1943) – śląski architekt, twórca licznych kościołów, głównie wyznania katolickiego. Jeden z przedstawicieli historyzmu, projektował budowle przede wszystkim w stylu neogotyckim, jednakże w jego bogatym oeuvre znalazły się realizacje w stylach neoromańskim oraz neobarokowym.

O pochodzącym z Wrocławia śląskim architekcie nie wiemy, gdzie studiował, także z kim i u kogo pracował. Źródła podają jedynie,iż na początku XXw. był architektem rejencyjnym w Opolu[potrzebne źródło]. Na podstawie sygnatur projektów dowiadujemy się iż pracownie Schneidera miały swoje siedziby w Raciborzu, Opolu, Katowicach i Wrocławiu. W latach 20. XX w. mieszkał w Ząbkowicach Śląskich. Był bardzo dobrym znawcą Śląska, zwracał uwagę na układ urbanistyczny i potrzeby miejscowości, w których budowano świątynię, stąd wielkość zaprojektowanych przez niego jego kościołów odpowiadała ówczesnej ilości wiernych. Projekty zawierały także takie uwagi jak proporcje naw, rozmieszczenie ołtarzy, konfesjonałów, a nawet dbał o detale typu szerokość odstępstw między ławami dla wiernych itp. Nie wiemy o jego działalności na rzecz luteran, generalnie wznosił kościoły katolickie, tym bardziej że był osobą bliską dla ówczesnego wrocławskiego biskupa Georga Koppa, który osobiście konsekrował lwią część wybudowanych przez Schneidera świątyń. Architekt zwracał uwagę na materiał budowlany, kościoły były wznoszone zarówno z kamienia jak i z cegły: powszechnie używanej cegły klinkierowanej i cegły suszonej, także łączył wszystkie rodzaje materiałów. Jako bardzo dobry znawca europejskiej sztuki doby dojrzałego i późnego średniowiecza a zwłaszcza gotyku na Śląsku, pomimo dążenia do jednorodnej przestrzeni w poszczególnych inwestycjach poszukiwał odmiennych recepcji, stąd w jego dziełach można znaleźć pluralizm struktur przestrzennych. Mamy więc kościoły w formie halowej, pseudobazylikowej jak i bazylikowej. Preferował przede wszystkim styl neogotycki, w mniejszym stopniu neoromański. Według jego projektów zostało zrealizowanych ponad 40 kościołów, przede wszystkim na Górnym Śląsku głównie na terenie ówczesnej rejencji opolskiej, ponadto pozostawił dzieła na Morawach, Dolnym Śląsku oraz w Danii. Za Wikipedią. Zmarł i został pochowany na cmentarzu w Złotym Stoku.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2009-09
    komentarze: 1
    Ołtarz główny kościoła.
  • Data: 2013-12-26
    komentarze: 0
    Kaplica Zmartwychwstania wybudowana w 1906r. Obiekt jest dziełem ...